Samsyn:Wikiutbildning: Skillnad mellan sidversioner

Sara Mörtsell (WMSE) (diskussion | bidrag)
Sara Mörtsell (WMSE) (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
 
(8 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
<div style="margin:2em auto;max-width:80em">
{{Instruktionssida}}
{{Instruktionssida}}
[[Fil:Samsyn gruppfoto februari 2018.jpg|miniatyr|Vi som var med.]]
* Stockholms universitet, Bergsmannen i Aula Magna  
* Stockholms universitet, Bergsmannen i Aula Magna  
* 28 februari 2018
* 28 februari 2018
Rad 27: Rad 29:


== Program ==
== Program ==
<div style="margin:2em auto;max-width:60em">
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|-
|-
Rad 35: Rad 38:
| 10.15 || '''Dagens upplägg'''<br> - Genomgång från den här wikisidan || 1. Logga in i Samsyns wiki <br> 2. Hitta till utbildningssidan
| 10.15 || '''Dagens upplägg'''<br> - Genomgång från den här wikisidan || 1. Logga in i Samsyns wiki <br> 2. Hitta till utbildningssidan
|-
|-
| 10.30 || '''Användarkontot och användarverktygen'''<br> -Wikins röda och blå länkar <br> -Användarsidans funktion jämfört med andra sidor <br> -[[Special:Senaste ändringar|"Senaste ändringar"]] || 1. Skapa en [[Samsyn:Starta en sida|användarsida]]<br> 2. Lägg till [[Samsyn:Användarkonto|en kort beskrivning]]<br> 3. Gör en [[Samsyn:Redigering#Skapa länkar|extern länk]] till kontaktuppgifter
| 10.30 || '''Användarkontot och användarverktygen'''<br> -Wikins röda och blå länkar <br> -Användarsidans funktion jämfört med andra sidor <br> -[[Special:Senaste ändringar|"Senaste ändringar"]] || 1. [[Samsyn:Starta en sida|Skapa]] en [[Samsyn:Användarkonto|användarsida]]<br> 2. Lägg till [[Samsyn:Användarkonto|en kort beskrivning]]<br> 3. Gör en [[Samsyn:Redigering#Skapa länkar|extern länk]] till kontaktuppgifter
|-
|-
| 10.45 || '''Kategorier för att organisera''' <br>Kategorier är det sätt som sidor kan organiseras och grupperas i Samsyns wiki.<br> Varje arbetspaket i Samsyn kallas i wikin för arbetsgrupper och har olika kategorier associerade till sig. || 1. [[Samsyn:Kategorier|Kategorisera]] användarsidan <br> 2. Navigera bland arbetsgruppernas kategorier
| 10.45 || '''Kategorier för att organisera''' <br>Kategorier är det sätt som sidor kan organiseras och grupperas i Samsyns wiki. Varje arbetspaket i Samsyn kallas i wikin för [[:Kategori:Arbetsgrupper|arbetsgrupper]] och har olika kategorier associerade till sig. || 1. [[Samsyn:Kategorier|Kategorisera]] användarsidan <br> 2. Navigera bland arbetsgruppernas kategorier
|-
|-
| || '''Wikins olika typer av sidor'''<br> -Namnrymder och prefixet Samsyn<br> -Instruktioner och guider || 1. Navigera till de olika sidorna <br> 2. Samsyns navigeringsbox
| || '''Wikins olika typer av sidor'''<br> -[[Samsyn:Namnrymder|Namnrymder]] och prefixet Samsyn<br> -Instruktioner och guider || 1. Navigera till de olika sidorna <br> 2. Samsyns [[Samsyn:Hjälp|navigeringsbox]]
|-
|-
| 11.10 || '''Samsyns guider för prioritering och bedömning'''<br> -Arbetsfördelningen av begrepp mellan arbetsgrupperna i Samsyns wiki.<br> -Processen från att börja en begreppsbeskrivningen till att den är färdig. || Presentation av hur wikin ska stödja processen med skapa Samsyns innehåll.
| 11.10 || '''Samsyns guider för prioritering och bedömning'''<br> -Arbetsfördelningen av begrepp mellan arbetsgrupperna i Samsyns wiki genom [[Samsyn:Prioguide|Prioguiden]].<br> -Processen från att börja en begreppsbeskrivningen till att den är färdig, genom [[Samsyn:Bedömningsguide|Bedömningsguiden]]. || Presentation av hur wikin ska stödja processen med skapa Samsyns innehåll.
|-
|-
| 12.00 || Lunch ||  
| 12.00 || Lunch ||  
Rad 50: Rad 53:
| 13.30 || '''Grupparbete inom arbetsgrupperna'''<br> -Utgångspunkt i underlagen från upptaktsträffen i januari. || 1. Praktiskt grupparbete i arbetsgrupperna<br> 2. Flera praktiska moment repeteras
| 13.30 || '''Grupparbete inom arbetsgrupperna'''<br> -Utgångspunkt i underlagen från upptaktsträffen i januari. || 1. Praktiskt grupparbete i arbetsgrupperna<br> 2. Flera praktiska moment repeteras
|-
|-
| Celltext || Celltext || Celltext
| 15.00 || '''Återsamling för genomgång'''<br> -Vilka bidrag har gjorts och hur är de synliga för andra?<br> -Vilka eventuella problem kvarstår att lösa? || 1. Kategorisering <br> 2. Eventuellt diskusisonsinlägg
|-
|-
| Celltext || Celltext || Celltext
| 15.30 || '''Planering för fortsatt arbete'''<br> -Gemensam översikt över tidsplan<br> -Grupparbete för samplanering inom arbetsgruppen || [[:Kategori:Arbetsgrupper|Arbetsgrupperna]] respektive sidor kan vara lämpliga ytor för att punkta upp kommande insatser.
|-
|-
| Celltext || Celltext || Celltext
| 16.15 || '''Återsamling'''<br>-Genomgång från gruppernas planeringar<br> -Uppsamling av kvarstående frågor<br> -Avslut || Vilka länkar har varit användbara för att kunna fortsätta arbetet?
|-
|-
| Celltext || Celltext || Celltext
| 17.00 || '''Wikiutbildningen är över''' ||  
|-
| Celltext || Celltext || Celltext
|}
|}
</div>
{{Samsyn navbox}}