Samsyn:Redigera wikitext: Skillnad mellan sidversioner
Behöver kompletteras med instruktioner för hur länkar och kategorier görs med wikikod |
Gör version 378 av Sara Mörtsell (WMSE) (diskussion) ogjord |
||
| Rad 43: | Rad 43: | ||
|Inled raden med asterisk (*). Varje sådan rad blir en egen punkt. | |Inled raden med asterisk (*). Varje sådan rad blir en egen punkt. | ||
|<code>* Samverkan</code> | |<code>* Samverkan</code> | ||
<code>* Utadjungering</code><br /> | <code>* Utadjungering</code><br/> | ||
| | | | ||
* Samverkan | * Samverkan | ||
| Rad 82: | Rad 82: | ||
| | | | ||
'''Kursiv stil''' | '''Kursiv stil''' | ||
|Skriv två | |Skriv två [[apostrof]]er på var sida om ordet eller frasen. | ||
|<code><nowiki>''Docendo discimus''</nowiki></code> | |<code><nowiki>''Docendo discimus''</nowiki></code> | ||
|''Docendo discimus'' | |''Docendo discimus'' | ||
|Verktygsfältets knapp med ett lutande I lägger till två apostrofer kring det markerade ordet eller frasen. ''I'' står för ''italics'', vilket betyder kursiv stil. | |Verktygsfältets knapp med ett lutande I lägger till två apostrofer kring det markerade ordet eller frasen. ''I'' står för ''italics'', vilket betyder [[kursiv stil]]. | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
'''Fetstil''' | '''Fetstil''' | ||
|Skriv tre | |Skriv tre apostrofer på var sida om ordet eller frasen. | ||
|<code><nowiki>'''Nomen Nescio'''</nowiki></code> | |||
|'''Nomen Nescio''' | |||
|Verktygsfältets knapp med ett B lägger till tre apostrofer kring det markerade ordet eller frasen. ''B'' står för ''bold'', vilket betyder [[fet stil]]. | |||
< | |||
< | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
''' | '''Kursiv fetstil''' | ||
| | |Skriv fem apostrofer på var sida om ordet eller frasen. | ||
|<code><nowiki>'''''så här'''''</nowiki></code> | |||
|'''''så här''''' | |||
|Fet stil är lämpligt att använda i begreppens definition för att markera upp det aktuella begreppet. | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
''' | '''Skrivmaskinsteckensnitt''' | ||
| | |Omge frasen eller ordet med <nowiki><kbd> respektive </kbd></nowiki>. | ||
|< | |<nowiki><kbd>teknisk term </kbd></nowiki> | ||
< | |<kbd>teknisk term </kbd> | ||
|Texten visas med fast bredd, alla bokstäver är lika stora. Används mycket sällan; huvudsakligen i beskrivningar för att markera användarinput. | |||
|- | |||
| | | | ||
< | '''Överstrykning''' | ||
< | |Omge frasen eller ordet med <nowiki><s> respektive </s></nowiki>. | ||
| | |<nowiki><s>3 september</s></nowiki> blev ändrat | ||
|<s>3 september</s> blev ändrat | |||
|Kan användas på arbetssidor för att tydliggöra ändringar i datum eller andra mindre justeringar. | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
: | '''Understrykning''' | ||
|Omge frasen eller ordet med <nowiki><u> respektive </u></nowiki>. | |||
|<nowiki><u>Nu är det fixat</u></nowiki> | |||
|<u> Nu är det fixat</u> | |||
| | |||
|- | |||
| '''[[Hårt mellanslag|Mellanslag utan radbrytning]]''' | |||
|Skriv in [[HTML]]-koden "&nbsp;" | |||
|<code>Tal som 123&nbsp;456&nbsp;789 och till exempel 987&nbsp;654&nbsp;321 bör hamna på en och samma rad.</code> | |||
|Tal som 123 456 789 och till exempel 987 654 321 bör hamna på en och samma rad. | |||
|<small>Samma effekt för stora tal kan fås genom att använda det "magiska ordet" ''formatnum''; se [[mw:Help:Magic words#Formatting]]</small> | |||
|- | |||
| '''Förhindra radbrytning''' | |||
|Använd [[WP:Mallar|mallen]] {{mall|nowrap}} | |||
|<nowiki>fysiklärare och {{nowrap|-studenter}}</nowiki> | |||
|fysiklärare och {{nowrap|-studenter}} | |||
|<small>Förhindrar radbrytning inom ett uttryck (som bör vara kort), trots blankslag, bindestreck etc. Mallen nowrap kan användas också för att hindra radbrytning t.ex. vid bindestreck.</small> | |||
|- | |||
| | | | ||
: | '''Skriva under diskussionsinlägg''' | ||
|Klicka på knappen med skrivstil, eller skriv fyra [[Tilde (tecken)|tilde]]n. | |||
|<code><nowiki>~~~~</nowiki></code> | |||
|[[Användare:Hannibal|Hannibal]] 12 oktober 2009 kl. 22.26 (CEST) | |||
|<small>De fyra tilde-tecknen omvandlas till det användarnamn man är inloggad som eller det IP-nummer man redigerar ifrån, tillsammans med datum- och tidsangivelse. Det är bara i diskussioner som man signerar sina bidrag, inte i artiklar. I sidornas historik, som man kommer till om man klickar på fliken '''Historik,''' kan man se alla bidragsgivares användarnamn eller IP-nummer.</small> | |||
|- | |||
|'''Stänga av wikikod''' | |||
|Omge wikikod med <code><nowiki> respektive </nowiki></code>. | |||
|<nowiki><nowiki>[[Göteborg]]</nowiki><nowiki></nowiki></nowiki> | |||
|<nowiki>[[Göteborg]]</nowiki> | |||
|Denna funktion är flitigt använd på den här sidan, för att åskådliggöra exempel. | |||
|- | |- | ||
| | |'''[[Skrivmaskin]]sstil''' (''fixed width font'') | ||
|Skapas genom | |||
* att börja en rad med mellanslag | |||
* att placera texten innanför <code><nowiki><code></nowiki></code>dessa taggar<code><nowiki></code></nowiki></code> | |||
| | |||
| | |||
|Detta gäller för hela raden, och medför även annan formatering. | |||
|} | |} | ||