Samsyn:Projektgemensamt: Skillnad mellan sidversioner
→K3-kontakter: info om Skön ws |
→Begrepp att betänka: samlat och motiverat begreppsförslag |
||
| Rad 110: | Rad 110: | ||
|Förlag från INSA-projektet (CR: har efterfrågat potentiella källor.) | |Förlag från INSA-projektet (CR: har efterfrågat potentiella källor.) | ||
|- | |- | ||
| | |altmetisk undersökning/''altmetrics'' | ||
| | |förekommer i Struten | ||
|- | |- | ||
| | |idéburen sektor | ||
| | |förekommer olika definitioner? finns skäl att klargöra? | ||
|- | |||
|idéburet partnerskap, IOP | |||
|Jfr Forum - Idébundna organisationer | |||
|- | |||
|ideell sektor/ idéburen organisation | |||
|olika begrepp, olika definitioner? finns skäl att klargöra? | |||
|- | |||
|''impact case study''/fallstudie | |||
|jfr. SKÖN | |||
|- | |||
|(kunskaps) nav, nod ; eng ''hub'' | |||
|ev. ett underbegrepp till "samverkansarena" | |||
|- | |||
|''mission''; ''innovation mission'' | |||
|Horizon Europe | |||
|- | |||
|''policy brief'' | |||
|ett efterfrågat format inom offentlig och politisk sektor | |||
|- | |||
|''scientific-/science literacy'' | |||
|Vetenskap & Allmänhet | |||
|- | |||
|science education | |||
|Vetenskap & Allmänhet | |||
|- | |||
|''science shop''/forskarkiosk | |||
|Vetenskap & Allmänhet | |||
|} | |} | ||
På våra gemensamma workshops andra och tredje kunde deltagarna föreslå begrepp som de saknar i wikin. Kommentera de som år inom ditt AP! | På våra gemensamma workshops andra och tredje kunde deltagarna föreslå begrepp som de saknar i wikin. Kommentera de som år inom ditt AP! | ||