Samsyn:Litteraturlista: Skillnad mellan sidversioner
Skapade sidan med '{{Projektsida}}' |
Debattartikel |
||
| (26 mellanliggande sidversioner av 3 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{{Projektsida}} | {{Projektsida}} | ||
Det här är en arbetssida för att samla ihop resurser för Samsyns litteraturlista. | |||
*Lägg till litteratur nederst i tabellen genom att första öppna sidan via '''redigera'''. | |||
*<small>Tabellen är sorterbar, vilken går att göra för varje kolumn via pilarna.</small> | |||
*<small>Det kan vara problem att redigera tabellen med webbläsaren Internet Explorer, använd därför en annan webbläsare.</small> | |||
{| class="sortable wikitable" | |||
!Författare (Efternamn, förnamn) | |||
!År | |||
!Titel | |||
!Utgivare | |||
!Ev. AP | |||
|- | |||
|Jonsson, Anna | |||
|2012 | |||
|''Kunskapsöverföring och knowledge management'' | |||
|Liber | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Regeringen | |||
|2004 | |||
|[https://data.riksdagen.se/fil/1240CC59-7E91-4CF4-B85D-F1B24CAD5902 Forskning för ett bättre liv] (SOU 2004 05/80) | |||
| | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Regeringen | |||
|2007 | |||
|''[https://www.regeringen.se/49b71c/contentassets/1c95444a7c234fe88cc8e16423dd1413/resurser-for-kvalitet-hela-dokumentet-sou-200781 Resurser för kvalitet]'' (SOU 2007:81) | |||
| | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Fredman, Pam | |||
|2018 | |||
|''Utredningen om styrning för starka och ansvarfulla lärosäten'' U2017:05: ''[http://www.sou.gov.se/wp-content/uploads/2017/06/%C3%96vergripande-modellf%C3%B6rslag-180104.pdf Övergripande modellförslag]'' | |||
| | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Etzkowitz, H. | |||
|2005 | |||
|[https://www.sns.se/aktuellt/trippelhelix-den-nya-innovationsmodellen-hogskola-naringsliv-och-myndigheter-i-samverkan/ ''Trippelhelix'' - ''den nya innovationsmodellen: högskola, näringsliv och myndigheter i samverkan''], övers. Birgitta Johansson | |||
|SNS Förlag | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Regeringen | |||
|2016 | |||
|''[https://www.regeringen.se/4adad0/contentassets/72faaf7629a845af9b30fde1ef6b5067/kunskap-i-samverkan--for-samhallets-utmaningar-och-starkt-konkurrenskraft-prop.-20161750.pdf Kunskap i samverkan För samhällets utmaningar och stärkt konkurrenskraft]'' | |||
| | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Vinnova | |||
|2011 | |||
|''[https://www.vinnova.se/contentassets/25079a19a2c249bf9745064793aa19d7/vi_16_07t.pdf Utmaningsdriven innovation. Samhällsutmaningar som tillväxtmöjligheter]'' | |||
| | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Calderon, C., Hellquist, A., Westin, M. | |||
|2016 | |||
|''[http://uu.diva-portal.org/smash/get/diva2:1040497/FULLTEXT01.pdf Att leda samverkan. En handbok för dig som vill hantera komplexa samhällsutmaningar.]'' Bearbetning och översättning till svenska av Anna Ranger | |||
|SWEDESD | |||
|AP7 | |||
|- | |||
|Stier, Jonas | |||
|2018 | |||
|Samverkan och samskapande kräver öppenhet och integritet (debattartikel){{Https://universitetslararen.se/2018/12/13/samverkan-och-samskapande-kraver-oppenhet-och-integritet}} | |||
|Univeristetsläraren | |||
|AP1<br /> | |||
|} | |||
{{Samsyn navbox}} | |||